O i miri dhe i dashuri Jezu Krisht, pėr dashurinė qė kemi pėr Ty duam t’i pėrcjellim me mend mundimet dhe vdekjen tėnde nė mal te Kalvarit. Ki dhimbė pėr nė, mėkataret e shkretė, mėkatet e tė cilėve kanė qenė shkaku i mundimeve dhe vdekjes sate.
Kėtė pėrkushti po e paraqesim pėr nderim tė emrit tėnd, pėr nevojat tona shpirtėrore, pėr freskim tė shpirtrave tė purgatorit, si dhe pėr nevojat e Kishės shenjtė.

Rrinte Zoja tui lotue afer krygjet, tui shikjue Krishtin pezull kryqėzue.

Nana e dashtun, t’lus pa pra Varrėt e Birit tand pa da Gjurmė nė zemėr me m’i ba.